PASTORAL ...

Zaručnički tečaj

U našoj župi zaručnički tečaj održava se pet večeri, s početkom u 20 sati, u prizemlju u župnoj dvorani.

Termini za tečajeve u 2013. godini su:

- 23. do 27. rujna 2013.
   - 21. do 25. listopada 2013.
   - 18. do 22. studenoga 2013.

Termini za tečajeve u 2014. godini su:

- 20. do 24. siječnja 2014.
   - 17. do 21. veljače 2014.
   - 17. do 21. ožujka 2014.
   - 19. do 23. svibnja 2014.
   - 16. do 28. lipnja 2014.
   - 21. do 25. srpnja 2014.
   - 22. do 26. rujna 2014.

Za tečaj se ne treba prije prijaviti, nego se samo dođe prve večeri (ponedjeljak).

Na zaručnički tečaj može se poći nekoliko mjeseci prije vjenčanja.

Obrađuju se sljedeće teme:

1. Čovjek (muško i žensko) je stvoren na sliku Božju i povjerena mu je zadaća
2. Psihologija bračnoga para
3. Ljubav i spolnost
4. Vjera - temelj braka (odgovorno roditeljstvo)
5. Ženidba kao sakrament

U duhovnoj pripravi za vjenčanje važno je da zaručnici nastoje svaku večer obaviti redovitu večernju molitvu i da svake nedjelje pođu na sv. misu u svoju župnu crkvu.

Oni zaručnici koji nisu primili sakramente Prve svete pričesti i Svete potvrde ili nisu kršteni neka se jave svom Župnom uredu mnogo ranije, da dobiju potrebne informacije o pripravi za spomenute sakramente. Preporuča se da se zaručnici za ovu pripravu jave sredinom mjeseca rujna ili početko listopada.

Zaručnici koji žele da njihov crkveni brak vrijedi i za građansko pravno područje dužni su poći državnom matičaru nadležnom za ono mjesto gdje se nalazi crkva u kojoj se žele vjenčati. Kod matičara će zatražiti potvrdu o ispunjavanju civilnih pretpostavki za sklapanje braka. Ta potvrda ne smije biti starija od tri mjeseca. Za ovu prijavu kod matičara potrebno je ponijeti novi Izvod iz matične knjige rođenih, osobnu iskaznicu i domovnicu. Tamo će dobiti potvrdu u dva primjerka koju trebaju donijeti u župni ured one crkve u kojoj se žele vjenčati.

Ako odgovore na pitanja koja vas muče niste pronašli na ovim stranicama, pitajte!

vaš župnik, fra Robert Perišić

naslovnica weba župe Sv. Križa